Obrączki ślubne – kilka słów o ich ciekawej historii

Kup obrączki ślubne Kraków.

Dla większości kobiet ceremonia ślubu jest niezwykle wzruszającym dniem w życiu. Obrzęd ten wiąże małżonków do końca życia, a symbolem ich lojalności, miłości i zaangażowania są obrączki ślubne, które wsuwają sobie na palce.

Mężczyźni nie zawsze wkładali obrączki

Początkowo nie nie istniało rozróżnienia na pierścienie zaręczynowe oraz obrączki, w związku z tym mają one wspólne dzieje, które sięgają aż do Starożytności. Dopiero w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, w rezultacie czego podarowanie żonie pierścienia stało się cząstką obrzędu ślubu. Mężowie rozpoczęli noszenie na palcu obrączki ślubnej wiele wieków później, o czym jednak mało osób wie. I choć wcześniej bywały sytuacje, że wsuwali pierścienie na palec obrączkowy jak wyruszali na wojenne eskapady, jednakże obyczaj ten rozpowszechnił się szerzej w XX w., a dokładniej w czasie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć wojakowi, iż w ojczyźnie wyczekuje na niego małżonka, za którą ma walczyć i której winien być wierny. W Polsce nosi się obrączki na serdecznym palcu prawej ręki, aczkolwiek w wielu państwach, jak na przykład w Iranie, w Egipcie, we Francji albo w Szwecji, wsuwa się je na lewą dłoń, którędy zgodnie z tradycyjnymi wierzeniami biegnie “żyła miłości”, wiodąca wprost do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, pary przymierzają oraz wybierają obrączki ślubne razem, jakkolwiek zwyczaj wskazuje, że przyszła żona nie powinna finansować ich kupna, bo jest to zadanie narzeczonego.

Obrączki współcześnie

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne wyróżniają się delikatniejszą estetyką. Na przestrzeni stuleci sporządzano je z różnorodnych surowców, w większym lub mniejszym stopniu wytrzymałych. Później zaczęto używać do tego metale (takie jak żelazo czy stal), które reprezentowały potęgę uczucia. W dzisiejszych czasach do ich wytworzenia używa się głównie złota i platyny, które są oznaką zaufania do partnera. Rzecz jasna, inkrustuje się je częstokroć kamieniami szlachetnymi, jednakże wciąż najczęściej kupowane są uniwersalne, gładkie pierścienie ze złota oraz subtelne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano zestawienie dwóch rodzajów złota (np. różowego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wytwarzaniu obrączek ślubnych, świadczą też często usługę ich grawerowania. Można zatem spersonalizować obrączki dopisując do nich imiona małżonka, datę ślubu bądź istotny dla małżonków cytat.

Adres:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]