Czy warto zachęcać nastolatków do czytania literatury młodzieżowej

Sprawdź, gdzie zamówić literaturę młodzieżową, wejdź na https://www.motyleksiazkowe.pl/2783-literatura-mlodziezowa.

Osoby urodzone w XXI wieku mają coraz rzadszy kontakt z szeroko rozumianą literaturą. Nastolatek wybiera najczęściej dostępną na kliknięcie rozrywkę w telewizorze, w telefonie czy na komputerze, a po książkę zazwyczaj sięga dopiero wtedy, kiedy jest to lektura szkolna. I także z powodu konieczności poznawania tekstów literackich sprzed wieków dla wielu licealistów czytanie dla rozrywki jest niepojętym konceptem.

Literatura dla nastolatków – powieści dla młodej generacji czytelników

Licealiści nie muszą być skazani tylko na czytanie lektur szkolnych. W ofercie księgarni jest co niemiara literatury młodzieżowej zarówno polskich jak i zagranicznych pisarzy, którzy poruszają zagadnienia i opowiadają historie ciekawe dla młodego pokolenia odbiorców. Ten rodzaj literatury uzyskał swoją nazwę:“literatura YA (Young Adult)”. Są to utwory pisane dla odbiorcy w wieku od 12 do 18 lat. Publikacje dla nastolatków czerpią z wielu gatunków literackich: są tu między innymi romanse, awanturnicze przygodówki i horrory. Lecz cechą wspólną tych historii jest odwołanie się bezpośrednio do typowych doświadczeń młodych ludzi. Publikacje te piszą więc o poznawaniem swojej tożsamości, relacjach z rodzicami, nawiązywaniu i zerwaniu przyjaźni, pierwszej miłości czy odkrywaniu własnego miejsca w społeczeństwie. Czytanie literatury dla młodzieży pozwala licealistom poczuć, iż inni również borykają się podobnymi życiowymi zawirowaniami przez tych parę burzliwych lat dojrzewania.

Czemu warto namawiać młodzież do czytania literatury młodzieżowej?

Warto proponować nastolatkom inspirującą je literaturę, bo zaktywizowanie w nich pragnienia czytania dla rozrywki po czasie daje multum korzyści. Osoba, która jest oczytany operuje szerszym słownictwem i dobrze daje sobie radę z ortografią oraz gramatyką, co niewątpliwie upraszcza naukę języka polskiego. Lecz odkrywanie historii innych osób w identycznym wieku to też metoda na rozwinięcie w młodym człowieku empatii oraz dokładniejsze poznanie siebie i osobistych zainteresowań. Co kluczowe, opiekunowie w żadnym wypadku nie powinni wyśmiewać zainteresowań dziecka. Jeżeli zatem dziecko chętniej sięga po opowieści o elfach lub duchach nie komentujcie, że to niedorzeczne i pozwólcie mu je eksplorować!

Adres:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa