Łańcuchy samochodowe – zastosowanie

Zamów łańcuchy na koła na ebagaznik.pl.

Łańcuchy na koła znacznie poprawiają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, zwłaszcza na stromych podjazdach. W niektórych państwach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok kalendarzowy (tak jest przykładowo w Norwegii, Bułgarii i Turcji), w innych natomiast są one niezbędnym elementem wyposażenia auta jedynie w sezonie zimowym (takie prawo obowiązuje na przykład we Włoszech, w Hiszpanii, Polsce i Niemczech). Jak zatem typy łańcuchów samochodowych znajdziemy?

Rodzaje łańcuchów na koła

Łańcuchy na koła dzielimy zazwyczaj mając na względzie ich przeznaczenie. Odróżniamy typy skonstruowane z myślą o stosowaniu w pojazdach ciężarowych, terenowych, osobowych i dostawczych, a także w autobusach. Łańcuchy różnią się też przekrojem i grubością ogniwa (zwykle jest to kształt rombowy ukośny), mocowaniem, które powinno być dostosowane do rodzaju felgi oraz motywem zaplotu. Różne są też materiały, z których wytwarza się łańcuchy samochodowe. W dzisiejszych czasach producenci stosują najczęściej stal manganową lub tytanową.

Jazda z łańcuchami samochodowymi

Montaż łańcuchów samochodowych wymaga pewnej zręczności i na początku może być przyczyną znacznego stresu. Aby się go ustrzec się, powinno się potrenować tę czynność na placu manewrowym bądź w garażu. Z kolei prowadzenie samochodu z łańcuchami wymaga trochę odmiennej techniki. Trzeba wystrzegać się przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę, buksowania kół i poruszania się po niezaśnieżonych drogach. Stosując łańcuchy na koła, trzeba też obowiązkowo sprawdzać ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym wydłużymy okres ich użytkowania.

Adres:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]