Literatura kryminalna – książki tworzą lepszy klimat niż serial i film

Potrzebujesz kryminalnych książek? Skieruj się na ten adres.

Ogromna grupa pasjonatów książek jest zaintrygowana koszmarnymi historiami. Niektórzy wolą opowieści z pogranicza horroru, drudzy kochają zanurzać się w dalekie kąciki pogmatwanych procesów myślowych psychopatycznych morderców i brutalnych bandytów. W natłoku kanałów telewizyjnych i podcastów, na których znajdują się setki produkcji przybliżających zainteresowanym historie z prawdziwego życia, jak i te całkiem fikcyjne, nieprzerwanie jedną z najlepszych dróg ich doświadczenia są książki kryminalne i thrillery.

Kryminalne książki oraz thrillery – z jakiej przyczyny się bać?

Miłośnik kryminałów oraz thrillerów natychmiast powie, iż chodzi o błyskawiczny zastrzyk adrenaliny. Czytając lub oglądając horrory chcemy przez jakiś czas dać się ponieść głębokiemu wrażeniu strachu, którego rzadko doznaje się na co dzień. Nie ma współcześnie dla człowieka na świecie poważnych zagrożeń, a gdy już coś nas stresuje to zwykle problemy zdrowotne, utrata zatrudnienia albo finanse. O ile nie uprawiamy sportów ekstremalnych, nie znajdujemy się w sytuacjach, w których organizm produkuje w ogromnych ilościach adrenalinę, nazywaną hormonem stresu i przetrwania. A właśnie poczucie lęku uczy nas działać w sytuacjach kryzysowych. Nie bez powodu baśnie braci Grimm czy Andersena mają zazwyczaj tak straszny i makabryczny wydźwięk – w ten sposób bajki te uczyły dzieci o niebezpieczeństwach otaczającego ich świata, uświadamiając je zarazem, że to co dobre nie zawsze triumfuje.

Książki thrillery są ciekawsze niż podcast

XXI w. to okres natychmiastowej rozrywki. Odbiorcy, jeśli znajdą na nią wolną chwilę, szukają filmu na wieczór albo serialu z zamkniętą historią, którego oglądanie zajmie maksymalnie kilka godzin. Sympatycy mrocznych horrorów i kryminałów są w zasadzie rozpieszczani wyborem produkcji tego rodzaju, które oferowane są na rozmaitych platformach VOD. Co warte zaakcentowania, nierzadko te seriale i filmy bazują one na popularnych książkach, jednak ustępują swoim pierwowzorom i ich obejrzenie nie zapewnia podobnej radości jak przeczytanie oryginału. Książkę, zwłaszcza historię kryminalną czy thriller, konsumuje się w odmienny sposób aniżeli serial fabularny – dłużej, a przy tym z większą atencją. W książce każdy opis, rozmowa czy bohater (a także postać z trzeciego planu) ma wpływ na kształtowanie nastroju snutej historii. Niepokój wyzwalany jest u odbiorcy zazwyczaj niespiesznie, lecz daje to więcej czasu na precyzyjna analizę opisanych wydarzeń i relacji bohaterów. Jeżeli zatem masz chwilę i uwielbiasz czytać, daj się przestraszyć książkom kryminalnym, horrorom oraz thrillerom.

Adres:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa