Kilka słów o zastosowaniu silników elektrycznych na prąd stały

Sprawdź, gdzie zamówić silnik szczotkowy, wejdź na https://ultrarobotics.pl/silniki-elektryczne/silniki-dc-pradu-stalego/.

Sporo sprzętów, których używamy każdego dnia i bez których mnóstwo czynności byłoby trudniejszych, wykorzystuje w swoim działaniu silniki elektryczne na prąd stały. Bezszczotkowe czy też szczotkowe, malutkie lub duże, te urządzenia zrewolucjonizowały nasze życie, lecz statystyczny obywatel najczęściej nie wie, jak działają te silniki, ani z jakich podzespołów złożone są.

Silnik na prąd stały – dokonanie czołowych inżynierów XIX wieku

Rolą silników na prąd stały jest przekształcenie energii elektrycznej na energię mechaniczną. Jak informuje ich nazwa, zasilane są prądem, w którym kierunek i zwrot przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Takie silniki znane są od nieomal dwóch wieków i są wspólnym zasługą wielu osób. Do ich budowy, następujących ulepszeń i w konsekwencji ich dopuszczenia do szerokiego zastosowania w różnorodnego typu mechanizmach, przyczyniły się wynalazki i badania czołowych inżynierów połowy XIX w., jak między innymi Gaston Planté, Thomas Edison czy Thomas Davenport. Silniki elektryczne DC skonstuowane są ze dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, pomiędzy którymi powstaje pole magnetyczne, rotora, komutatora, nieruchomego statora oraz szczotek. W dzisiejszych czasach często wykorzystywane są też silniki prądu stałego bezszczotkowe, które przede wszystkim ze względu na brak tego cyklicznie ulegającego awarii elementu, są uznawane za bardziej wytrzymałe, bezpieczniejsze i są powszechnie cenione za bezgłośne działanie, a takżewysoką niezawodność.

Silniki prądu stałego nie tylko do profesjonalnego zastosowania

Teza, że silniki na prąd stały są używane w zasadzie wszędzie to nie egzageracja. Jeżeli posiadasz czytnik CD bądź w notebooku masz zainstalowane dyski HDD, to w ich napędach na pewno użyto bezszczotkowego silnika. Silniki prądu stałego są podzespołem samochodzików czy pociągów sterowanych zdalnie, czyli gadżetów, którymi bawiliśmy się jako dzieci i które prawdopodobnie podarujemy też naszym pociechom. Silniki tego rodzaju użyte są w dużych i mniejszych pompach hydraulicznych niezbędnych w wielu branżach przemysłu, między innymi produkcyjnej, budowlanej bądź wydobywczej. W przyszłości, za sprawą silników na prąd stały samochody elektryczne będą powszedniością, a już dziś te silniki ułatwiają naszą mobilność, ponieważ bez nich nie działałyby tak chętnie używane rowery elektryczne, hulajnogi i segwaye. Z silników na prąd stały korzystają także miłośnicy elektroniki do realizacji autorskich zautomatyzowanych projektów z zakresu mechaniki i robotyki.

O ile silniki elektryczne na prąd stały o niskiej mocy bez problemu da się kupić w sklepach dla hobbystów oraz z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego użytkowania osiągalne są na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, oferujących niezawodne rozwiązania od renomowanych światowych marek.

Adres:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]