Co to jest system bankowy SWIFT?

Szukasz wiadomości o systemie SWIFT? Dobrze trafiłeś!

Pomimo, iż de facto każdego dnia korzystamy z usług bankowych, dużo Polaków pierwszy raz usłyszało o istnieniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania wdrożenia sankcji w stosunku do Rosji w związku z wojną na Ukrainie. Jednak system SWIFT istnieje już od lat siedemdziesiątych XX w. i stanowi jeden z filarów wydajnego funkcjonowania światowego rynku finansów.

Z systemu bankowego SWIFT korzystają nie tylko banki

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednak tym skrótem nazywa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego dokonanie przelewów międzynarodowych byłoby niewątpliwie zdecydowanie bardziej złożone niż teraz. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, ale nie jedyny funkcjonujący współcześnie system tego rodzaju. Poza nim m.in. w Naszym kraju funkcjonują też z systemów: SORBNET, SEPA czy Elixir.Na świecie wdrożone są również różnorodne systemy lokalne, służące jedynie do rozliczeń między bankami na terenie konkretnego kraju.

Jak w związku z tym wyróżnia się system SWIFT? Używany jest niemal we wszystkich krajach na świecie, a przy tym stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba aktualnie przekracza już 10 tys., ale też giełdy, domy maklerskie i mnóstwo innych instytucji finansowych. Każdy uczestnik systemu SWIFT musi otrzymać unikatowy kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (cyfr oraz liter). Praktykuje się również przyznawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wtedy taki kod zawiera 11 znaków.

System SWIFT – przedstawiamy kody BIC popularnych polskich banków

Nawet jeżeli tylko od czasu do czasu realizujesz przelewy międzynarodowe, warto pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, lub przynajmniej wiedzieć jak szybko znaleźć taką informację. Niżej wymieniamy kody BIC/SWIFT popularnych banków, działających w Polsce.

– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]