Na czym polega mass collect i czy warto rozważyć jego wdrożenie?

Jak działa mass collect - uzupełnij swoje wiadomości!

Mass collect jest usługą, której głównym aspektem jest identyfikacja płatności masowych od kontrahentów. Prezentujemy pokrótce, jak funkcjonuje mass collect i w jaki sposób upraszcza życie małym oraz dużym przedsiębiorstwom.

Mass collect – jak to działa?

Funkcja mass collect jest zasadniczo niesłychanie prosta. Polega na przypisaniu każdemu klientowi unikalnego numeru rachunku, który jest zarazem jego symbolem identyfikacyjnym. Takie podejście sprawdza się tam, gdzie w regularnych cyklach obsługiwana jest szeroka grupa kontrahentów, a więc np. w firmach oferujących usługi telekomunikacyjne, na uczelniach wyższych, jak również wszelkich branżach, gdzie wykorzystuje się płatności abonenckie (między innymi w sieciach siłowni). Opłaty wpływające w usłudze mass collect kierowane są na konkretny firmowy rachunek bankowy, niemniej jednak wcześniejsze przydzielenie kontrahentom indywidualnych numerów rachunków umożliwia ich efektywniejszą identyfikację, bez względu na to, jaką metodą zrealizowali oni wpłatę (tradycyjny przelew, przelew z karty lub przelew pocztowy). Korzystanie z mass collect wiąże się także z mniej czasochłonnym księgowaniem wpłat niż podczas księgowania ręcznego, a przy tym eliminacją prawdopodobnych pomyłek często przydarzających w czasie tej czynności.

Mass collect także dla przedsiębiorstw obsługujących mniej niż 100 faktur

Chociaż mass collect nie jest aktualnie oferowane w większości banków (mają ją m.in. BNP Paribas i wybrane banki spółdzielcze) wypada rozważyć jego wdrożenie w przedsiębiorstwie, także takim, które miesięcznie obsługuje poniżej 100 dokumentów księgowych. Stosowanie mass collect przynosi wszak pewne korzyści, jak np. oszczędność czasu pracowników działu księgowości, możliwość powiązania z systemem finansowo–księgowym (a co za tym idzie łatwiejsze śledzenie wpływających należności) czy integracja z narzędziami Finance Automation. Taką rodzimą aplikacją służącą do automatycznej obsługi należności jest Flobo. Umożliwia ona nie tylko połączenie z usługą mass collect banku, ale posiada również opcję przesyłania powiadomień o zbliżających się płatnościach i windykacji, co z czasem owocuje podniesieniem terminowości u klientów otrzymujących faktury.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]