Nie każdy wyrób ze złota jest złotem lokacyjnym. Poznaj definicję

Nie szukaj już więcej! Tutaj kupisz złoto online.

Polacy dużo martwią się o przyszłość i o przyszykowanie się na ewentualną “czarną godzinę”. Stąd zwykle dążą do tego, by regularnie odkładać nadwyżkę pieniędzy na lokacie albo po prostu na koncie w banku. Od jakiegoś czasu jednak ten sposób jest mało korzystny – niskie oprocentowanie lokat i nieustanna inflacja powodują, iż oszczędności nie dają profitu, a nawet z upływem czasu ich siła nabywcza się obniża. Nie zaskakuje zatem to, że pojawiło się zainteresowanie alternatywnymi metodami inwestycji, w tym również zakupem złota lokacyjnego.

Złoto inwestycyjne – płytki i papiery wartościowe

Inwestycja w metale szlachetne opiera się na zakupie ich wówczas, kiedy ich cena na rynku jest niska i zbyciu ich, gdy ta wartość wzrośnie. Ale należy zaznaczyć, że nie każdy wyrób ze złota jest uważane za kruszec inwestycyjny, więc przykładowo nabywanie złotej biżuterii trudno nazwać lokatą w złocie. To, co może być złotem lokacyjnym jest klarownie zdefiniowane przez polski prawodawstwo, w ustawie o podatku od towarów i usług. Według obowiązującymi aktami prawnymi jest to przede wszystkim złoto o próbie co najmniej 0.995 w sztabkach lub płytkach. Natomiast złote monety bulionowe muszą sprostać innym przesłankom, żeby zostały uznane za złoto lokacyjne. Muszą posiadać próbę 0.900 albo wyższą, być wybite nie wcześniej niż w 1800 roku i co istotne – muszą być dopuszczone jako środek płatniczy w kraju, który je wybił. Monet bulionowych nie traktuje się jako egzemplarze kolekcjonerskie, zatem nie są numizmatami. Ustawa określa jeszcze jedną formę złota lokacyjnego, czyli złoto pod postacią papierów wartościowych.

Złoto inwestycyjne – czy można zamówić je online?

W sklepach krajowych dostawców złota inwestycyjnego bez trudu spotkać można sztabki ze złota, jak i popularne monety bulionowe z m.in. Stanów Zjednoczonych Ameryki czy Wielkiej Brytanii. Zakupy można dokonywać również online i nie jest to oferta tylko dla największych inwestorów. Ci z mniej zasobnym portfelem znajdą online bogatą ofertę sprzedaży złotych monet o wadze 1/10, 1/4 czy 1/2 uncji trojańskiej, jak i złota w indywidualnych sztabkach o wadze 5, 2, i 1 g. Dostępne jest również złoto w tak zwanych „combibarach”, które umożliwiają odcięcie, a potem odsprzedanie odrębnych sztabek złota.

Adres:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]