Badania psychologiczne kierowców – czy należy się ich bać?

Zleć badania psychologiczne kierowców Bielsko Biała.

Na bezpieczeństwo na szosach w szczególnym stopniu rzutują umiejętności prowadzących poruszające się po nich samochody. Naprawdę istotne jest to w przypadku kierowców zawodowych – na przykład taksówkarzy czy kierowców ciężarówek i autobusów. W ich sytuacji ważne są zarówno umiejętności, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego względu przedstawiciele tych profesji w myśl prawa powinni we właściwym terminie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto więc napisać na ten temat parę słów. Jak często muszą być wykonywane? Na czym opierają się tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak należy się do nich nastawić?

Czego oczekiwać na badaniach psychologicznych kierowców?

Badania kierowców muszą być wykonywane co pięć lat. Ta reguła nie obowiązuje jednak kierowców, którzy ukończyli 50 lat – muszą wszak przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który najpierw przeprowadza badania osobowości. Przybierają one postać konwersacji z badanym, podczas której odpowiada on na zadania dotyczące zachowań w skrajnych sytuacjach. Kolejna część badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie przeprowadzane są testy na odpowiednich urządzeniach, podczas których badana jest percepcja prędkości, zdolność szybkiego reagowania podzielność koncentracji czy widzenie w ciemności.

Jak nastawić się do badań psychologicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca odbywa wizytę ze specjalistą, który w jej trakcie powiadamia go, czy zaliczył badanie. Co ważne, powinniśmy pamiętać, iż nie dla każdego ich efekty okażą się pozytywne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców można na szczęście trochę podnieść. W jaki sposób? W internecie znajdziemy liczne filmy pokazujące działanie maszyn, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by wcześniej sprawdzić, jak one funkcjonują.

Adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]