Badania wysokościowe dla kandydatów do pracy

Kliknij w to miejsce i dowiedz się, kto ma w swojej ofercie badania wysokościowe Bielsko Biała.

Osoby pracujące na wysokości wykonują swoje obowiązki często z narażeniem życia. Żeby zminimalizować występowanie groźnych sytuacji, polskie ustawodawstwo wprowadziło konieczność wykonywania drobiazgowych testów sprawdzających czy kandydat nie cierpi na choroby stanowiące przeciwwskazanie do pracy na wysokościach. Jak wyglądają takie badania? Co jaki czas trzeba je powtarzać?

Badania wysokościowe – okulistyczne, neurologiczne oraz laryngologiczne

Definicja pracy na wysokości zamieszczona jest w Rozporządzeniu w sprawie ogólnych przepisów BHP. Według przepisów uznajemy za nią prace przeprowadzane na powierzchni znajdującej się przynajmniej jeden metr nad poziomem ziemi. Do pracowników wysokościowych należą osoby wykonujące prace między innymi na masztach, stropach, pomostach itd. Specjalne badania pozwalają wykluczyć występowanie problemów ze wzrokiem bądź innych dolegliwości mogących niekorzystnie oddziaływać na jakość pracy. Jak przeprowadzane są badania wysokościowe? Składają się one z trzech części – badania neurologicznego, laryngologicznego oraz okulistycznego. Lekarz diagnozuje pacjenta w kierunku problemów z błędnikiem, padaczki lub krótkowzroczności. Oprócz tego należy też poddać się ogólnemu badaniu u lekarza medycyny pracy.

Badania wysokościowe – jakie pozostałe wymogi należy spełnić

Badania do pracy na wysokości należy wykonywać co dwa-trzy lata. Pracownicy, którzy skończyli 50 lat muszą poddawać się im regularnie co roku. Najczęściej występującym przeciwwskazaniem do pracy na wysokości jest wada wzroku, zez, a także schorzenia neurologiczne i schorzenia narządów ruchu. Warto wspomnieć, że noszenie szkieł kontaktowych nie dyskwalifikuje kandydatów, chyba że praca wykonywana jest w szczególnym zapyleniu. To jednak nie wszystko – przedstawiciele niektórych zawodów, oprócz przywołanych wyżej badań, muszą przejść również dodatkowe testy psychologiczne. Poddawani są im m.in. operatorzy ciężkich maszyn budowlanych, żurawi samojezdnych czy pracownicy obsługujący linie wysokiego napięcia.

Adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]