Badania wysokościowe i ich rola w określaniu przydatności do pracy

Sprawdź, kto ma w swojej ofercie badania wysokościowe Bielsko Biała.

Psycholog to osoba, o której bardzo dużo osób nie ma za dobrego zdania. Bardzo dużo z nas sądzi, że zajmuje się tylko poznawaniem relacji swoich pacjentów z otoczeniem. Okazuje się jednak, że wiedza psychologa stanowi bardzo dużą pomoc przy określaniu predyspozycji do wykonywania określonych prac. I tak, badania psychologiczne wykonywane są między innymi w stosunku do osób mających pracować na wysokościach.

Badania wysokościowe: o co w nich chodzi?

Badania wysokościowe w zasadzie w niczym nie różnią się od tych, jakim poddawani są osoby zamierzające pracować jako kierowcy zawodowi. Podstawą są testy inteligencji, temperamentu, osobowościowe. Ich znaczącym rozszerzeniem są testy aparaturowe, które pozwalają ocenić między innymi zdolność do koncentracji uwagi oraz szybkość reakcji. Stawiając na testy aparaturowe jesteśmy w stanie określić czy badana osoba w wystarczający szybki sposób zareaguje na to, co wydarzy się podczas pracy. Do wykonywania tych testów psycholog stosuje takie urządzenia, jak wirometr, stereometr i aparat krzyżowy. To stosunkowo nieskomplikowane urządzenia, które dostarczają szeregu informacji na temat osoby badanej. Badania wysokościowe psychologiczne w każdym wypadku obejmują także wywiad psychologiczny. W trakcie wywiadu osoba badana powinna być z psychologiem w stu procentach szczera. Omijanie pewnych informacji nikomu nie pomoże.

Kto może wykonywać badania wysokościowe?

Nie każdy psycholog może podjąć się wykonania badań wysokościowych. Upoważnionymi do ich wykonywania są ci specjaliści, którzy mają za sobą studia podyplomowe z psychologii transportu. Posiadają oni zarówno umiejętności, jak i wiedzę do przeprowadzania tego typu badań. Badania wysokościowe wykonywane przez psychologa nie nakładają konieczności żadnego specjalnego przygotowania. Trzeba tylko pamiętać o zabraniu ze sobą okularów, jeżeli o obowiązku ich noszenia zadecydował okulista.

Adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]